Politika a ekonomika

Založil petrklm, March 22, 2013, 06:47:20 PM

« předchozí - další »

0 uživatelé a 10 Hosté prohlíží toto téma.

Lihobaron

hlavne driv byl litr vody litr, ne jako dneska  :nono:

p.s.bibo, potrebuju protahnout toho prasata, ale pribrzdujou na zadku rucky, mam to resit, nebo to zvladnem??

elpidio

Dřívější bochník měl 1,5 kg.
Ne, hádejte, mám Rujánu.

Krtek

no dřívější bochník 1,2 kg neváží stejně jako dneska 1200g ?

bibo

ještě že sem to nečet  ale peníze jen těm co pracujou a dělaj hodnoty ostatní přerozdělovači k lopatě :)  uš sem něco popil ale stojim si za tim :)

elpidio

On taky dřívější bochník vážil skoro jednou tolik co dnes. Kvásek dneska chleba nevidí ani z dálky. Stačí si někdy prohlídnout (nedaj Bůh koupit) složení na baleným chlebu. Je to podobný jako u rohlíků.  že se neprodaný pečivo nevyhodí je stará známá věc. Já byl minulý týden hrozně příjemně překvapen, když jsem si v Brně na Kotlářské koupil malý kváskový chleba (tuším asi 25 Kč) bez éček jaká to byla dobrota. Tomu už jsme úplně odvykli. Skoro škoda ho mazat. Taky bylo hned po rozkrojení vidět že je plný děr, které jsou každá jiná. Ne jako chleba z marketů s průřezem jako molitan. Ale já si  nestěžuju. V okolí se dá koupit dobrý (myslím chutný) chleba i v Bille.
Ne, hádejte, mám Rujánu.

fido

Citace: Krtek kdy November 12, 2013, 04:22:17 PM
Na chlebu podle mně neni moc co vojebávat. Voda, mouka = těsto a nahoru kmín.

to by ses divil :) Misto kvasku chemicky kypridla, ktery zkrati dobu kynuti na polovinu, mouka nastavena rozemletym starym pecivem, misto poradneho (a draheho)
propeceni trochu barviva na "kurku"....
http://www.ahaonline.cz/clanek/musite-vedet/45365/takhle-se-v-cesku-sidi-chleba.html  (sorry za zdroj, nechce se mi furt neco dohledavat)

Krtek

nedokážu posoudit, my žereme doma bochník chleba tejden. Mluvim o chlebu z malý pekárny a né ze supermarketu. Na chlebu podle mně neni moc co vojebávat. Voda, mouka = těsto a nahoru kmín.

fido

Citace: Krtek kdy November 12, 2013, 03:27:17 PM
Já teda tu inflaci nevidim tak divoce. Našim jsem jezdil cestou z páce pro chleba od začátku co pracuju, tj cca od půlky roku 98. Bochník v místnim pekařství stál cca 18 kč. Dneska stojí asi 22-23 kč. Což mi za 16 let nepřijde jako ěnjaká tragédie.

musis do toho zapocitat narust objemu "cenove optimalnich nahrazek surovin". Dnesni chleba za 22kc se neda zrat, za 2 dny budto zplesnivi, nebo se rozdrobi. Kdyz ho snis,
je ti z nej tezko, jako bys sezral molitanovou matraci. Kvalitni chleba se da dneska normalne koupit, ne ze ne, ale stoji treba 40-50kc a maji ho jen maly pekarny.

Krtek

Já teda tu inflaci nevidim tak divoce. Našim jsem jezdil cestou z páce pro chleba od začátku co pracuju, tj cca od půlky roku 98. Bochník v místnim pekařství stál cca 18 kč. Dneska stojí asi 22-23 kč. Což mi za 16 let nepřijde jako ěnjaká tragédie. or když přihlídnu k růstu platů i důchodů. Táta dostal v 90. roce jako uraňák důchod asi 3 tisíce a letos umřel se 14 800 kč důchodem.
Jinak ale samosebně s umělym zasahovánim do ekonomiky nesouhlasim. Jestli bude hyperinflace tak bude, jestli deflace tak bude, no. Stejně furt nechápu proč někam růst. Když si každej vydělá to co loni, nakoupí to co loni, neni důvod s tim někam točit. Jestli chce nakupovat víc než loni, je prostě nenažranej. Holt na auto si ušetří za 5 let, na barák za 20 nebo si půjčí. Ale nechápu proč v takovym případě chtít větší platy nebo zdražovat výrobky.

Jerry.Gunman

Tak jsem se tedy pobavil... nízké ceny (dle mlamojů z ČNB) prý znamenají ztrátu úspor http://www.novinky.cz/ekonomika/318979-cnb-brani-intervenci-nizke-ceny-znamenaji-take-ztratu-uspor.html

Ja, svět se v kravskou (_!_) obrací  *917*
.         Citroen C5/III Exclusive, auto s guľama
Colt Diamondback + Remington + Government + CZ 27

Proč mají včely med? Protože mají královnu
Kdyby měly presidenta, maj akorát hovno...

petrklm

Jo, taky pamatuju dolar za 35,- a ceny nižší. Jenže od tý doby se hodně věcí změnilo. Jinak bych si samozřejmě přál, abys měl pravdu :)
Lincoln Town Car Executive 2001 - V8, 4,6l

Even The Way May Be A Target

saabik

Je otázka, jak se výrobci zajišťují měnově, zda opravdu všichni nakupují vstupy za euro a jestli vše případně promítnou do ceny. Výsledný oslabení měny o 4 % se samozřejmě nepromítne o stejnej cenovej růst. Myslím, že všichni dělají z komára velblouda. Není to tak dávno, kdy stálo euro podstatně víc. A ceny nebyly vyšší než dnes:)

petrklm

Protože zdraží nafta, zdraží se i český výrobky. Konečně, i kdyby tý nafty nebylo, kterej výrobek je 100% českej, kterej českej výrobce nepotřebuje třeba stroje z ciziny? Říkám, že je to sprostej zásek do našich peněženek.
Lincoln Town Car Executive 2001 - V8, 4,6l

Even The Way May Be A Target

atnarfus

Nechci pochybovat o tvem ekonomickem rozhledu, ale opravdu mas nejake logicke zduvodneni? Zdrazi-li ceskemu vyrobci vstupy, nakupovane v drtive vetsine za euro ci dolar, zdrazi-li substitucni zbozi, opravdu veris tomu, ze cena domaciho zbozi zustane nezmenena.

saabik

Citace: petrklm kdy November 11, 2013, 03:33:38 PM
Něco k žhavé současnosti: http://neviditelnypes.lidovky.cz/ekonomika-chudobou-k-bohatstvi-dm5-/p_ekonomika.aspx?c=A131110_181502_p_ekonomika_wag
Napadá mě, že tohle opatření ČNB nahrává především budoucí vládě (a také té, která nikdy nedostala důvěru, ale rozpočet na příští rok připravila...), protože se zvedla chuť rozhazovat peníze a zdroje se přece někde najít musí, ne?! Takže se nemusí zvyšovat DPH (která se snadno vybírá, že?), stačí, že se zvedne její základ... Nějak mě to sere, emigrovat nechci ale jiný řešení mě nenapadá.

Neznamená to spíš, že se zvednou ceny zahraničních produktů, ale české produkty nezdraží? Takže tímto opatřením spíš podporujou české výrobky?:)

FPT

--O-o-O--

saabik

Citace: atnarfus kdy November 11, 2013, 09:11:20 PM
Hrubý národní produkt je jenom hra čísel. Nějak si nedovedu představit, že by někdo rozbetloval každou obchodní společnost jaký je podíl vlastnictví.

Metodologii výpočtu hrubýho národního důchodu lze nalézt ve směrnici ESA 95 (Evropský systém účtů) :).

FPT

no tak teď tomu nerozumím už vůbec.
--O-o-O--

saabik

Omlouvám se za nepřesnost. Dělat víc věcí najednou neumím:). Myslel jsem samozřejmě hrubý národní důchod.

atnarfus

Stěhování zatím probíhá obráceně (viz. Toledo), ale není ještě všem dnům konec.

Hrubý národní produkt je jenom hra čísel. Nějak si nedovedu představit, že by někdo rozbetloval každou obchodní společnost jaký je podíl vlastnictví.

fido

Citace: saabik kdy November 11, 2013, 08:40:57 PM
Ale jednu připomínku bych měl. Hrubý národní produkt ČR je asi jen o 15 % nižší než hrubý domácí produkt. Není to vůbec špatný číslo.
Proto nemohu souhlasit s tvrzením, že češi jen otročí, nic nevlastní  a všechno kupují zvenku.
Jak to konkretne vypovida o objemu vyrobnich podniku v ceskych rukach? Ze tam maji ceske nadeniky nic neznamena
a jestli cesky export tahne Nemci vlastnena Skoda...ktera se mozna brzo prestehuje do Spanelska, protoze tam se uz povedlo
vyrobit armadu jeste zoufalejsich, tudiz i levnejsich otroku....


Edit: CNB nekomentuji, Singera jsem od zacatku povazoval po dlouhe dobe za rozumneho guvernera, tomu co udelal nerozumim,
ale doufam, ze jsem se v nem nezmylil.


saabik

November 11, 2013, 08:40:57 PM #235 Last Edit: November 11, 2013, 08:43:42 PM by saabik
Já se do toho nějak nechci pouštět, protože jsem tu asi takovej exot, kterej jde proti názorovýmu proudu (nejen zdejší) většiny.
Ale jednu připomínku bych měl. Hrubý národní produkt ČR je asi jen o 15 % nižší než hrubý domácí produkt. Není to vůbec špatný číslo.
Proto nemohu souhlasit s tvrzením, že češi jen otročí, nic nevlastní  a všechno kupují zvenku.

No a o té měnové intervenci. Zdá se mi, že asi málokdo pochopil co se stalo a proč se to stalo. Ať otevřu jakýkoliv internetový diskuse, všude ta samá písnička. O to víc jsem rád, že ČNB je nezávislá a všichni o tom můžou maximálně tak žvanit na forech:)


fido

No, je fakt ze za babku vykoupili veskere lokalni producenty ze vsech oblasti prumyslu, vse zlikvidovali, zmizela prace, lide zacali utracet za nakup zbozi z venku, obchodni bilance sla do prdele, pak pritahli zpatky, vytahli z nas investicni pobidky, aby tu rozbalili svoje fabriky, kam sli cesi otrocit a kupujeme nadale zahranicni zbozi. Kdyz pobidky skonci, fabriky zase odtahnout. Nemame ani prachy, ani vyrobni prostredky, nic.
  Je fakt, ze vetsina naseho prumyslu uz ztracela dech, ale neco bylo a z toho se dalo vychazet a evoluci, ci rovnocennym partnerstvim vyrobu inovovat. Ted nemame nic a kupujeme vyrobky zvenku, casto draz, nez zapadni sousede (protoze nemame cim konkurovat) a v kvalite, ktera se tak akorat vyrovna s tim, co produkoval komous predtim, nez se zhroutil.

Krtek

a já si doteď myslel že ty naše podniky byly 20 let za opicema a technologicky zaostalý... A ono je to opicema v Indii

Ladik

Prosím Fida případně Saabika o odbrornou analýzu zda je problém správně popsán :-)

Vážení přátelé,
jestli máte problém pochopit současnou celosvětovou finanční krizi, podáváme vám pomocnou ruku:
Kdysi v Indii do jedné vesnice přijel muž a oznámil vesničanům, že vykupuje opice a za každou dá 3 dolary.
Vesničané věděli, že v okolí je mnoho opic, a tak přestali hospodařit na své půdě a všichni šli chytat opice.
Muž opravdu koupil stovky opic za dohodnutou cenu.
Ale počet opic v přírodě se brutálně snížil, tím vesničané polevili v úsilí a vrátili se k farmaření.

Nato muž oznámil, že bude kupovat opice po 7 dolarech.
Toto znovu vyburcovalo vesničany a opět začali chytat opice.
Ale počty opic se zase snížily a lidé se vrátili na svoje farmy.
Muž zvýšil nabídku na 10 dolarů, ale již bylo velmi těžké chytit nějakou opici.
Muž tedy oznámil, že bude kupovat opice za 50 dolarů za kus, a protože musí na čas odjet do města,

bude ho zastupovat jeho asistent, který bude jeho jménem opice vykupovat.
Jakmile muž odjel, asistent svolal vesničany a řekl:
"Podívejte se, v těchto klecích je 5000 opic, které můj šéf už od vás koupil.
Každá tahle opice má teď cenu 50 dolarů. Já vám je prodám za 30 dolarů, a až se šéf vrátí z města,

vy mu je můžete prodat po 50 dolarech."
Vesničané dali dohromady všechny úspory a opice koupili zpět.
Od té doby už nikdy neviděli šéfa ani jeho asistenta.
Pouze opic bylo všude okolo jako na začátku - a peníze zmizely.

Pokud jste trik pochopili - vítejte na Wall Streetu a v MMF!
A nyní už víte, proč nám zlikvidovali naše ZPS závody přesného
strojírenství, závody Kolben-Daněk, Švermovy, Šmeralovy závody, Teslu -
elektrotechniku, TRIOLA, výrobu košil, výrobu koberců, OP Prostějov -
oblečení, hutě a slévárny, a v zemědělství chovy skotu, prasat, drůbeže a
proč se všude seje řepka...!!!


petrklm

A dovedeš si představit, kolik takovejch hypotetickejch čtyřicetníků během jednoh roku vládě nasypeš? Kolik jich vládě nasypeme my všichni? Aby měla z čeho utrácet za kokotiny?
Lincoln Town Car Executive 2001 - V8, 4,6l

Even The Way May Be A Target

Krtek

Citace: petrklm kdy November 11, 2013, 04:22:49 PM
No právě... základ je ta původní cena bez DPH. Třeba ke zboží z dovozu za 10,- Kč zaplatíš 2,- Kč DPH. Ale když se doveze a prodá za 12,- Kč, už zaplatíš na DPH 2,40 Kč. A ten čtyřicetník navíc jde do státní kasy, ne? Navíc je jasný, že nezdraží jen dovozový zboží, třeba už jen proto, že zdraží nafta...

aha, takhle to mysleli... no v tomhle případě mně ten čtyřicetník nenasere a neřešil bych ho jako ty 2 kč.

Jerry.Gunman

Nevím čím to, ale poseldní dobou se mi stále častěji na jazyk tlačí slova bratra Stacha z Broučkiády do XV. století:

Sdílný bratr Stach po chvíli pokračoval: "Blahořečím pánu, že dopřál mým starým očím uviděti dobu spásy. Trávil jsem život v lopotě a viděl jsem, kterak pán utiskuje poddaného, chudého, jak bratr bratra vydírá bez milosti, jenom po vlastním zisku a pohodlí se sháněje, po hříšných rozmařilostech světa; viděl jsem, jak i kněží, v ústech majíce lásku k Bohu a bližním, srdcem lnou k bídným rozkoším pozemským a milují toliko sami sebe, bažíce po moci a bohatství, hýříce a svatokupčíce. Slyšel jsem, že slujemi neřestí staly se i nejvyšší vrcholy křesťanstva, i pravil jsem sobě, že blíží se časové, kdy v nepravostech zahyne svět... Ale tu vzešla hvězda nad Betlemem, nebeská hvězda, v jejíž záři jsem zaplesal vstříc jitru vykoupení... A tam na hrádku Kozím spatřily tyto mé oči mistra Bohem poslaného, uši mé slyšely z čistých jeho rtů slova věčné pravdy... A když zvěst o mučenické smrti jeho dolétla ke mně, tu zatřásl jsem pěstí, zaskřípal zuby, okoval svůj cep a navždy opustil chatrč i role své a jediná mi zbyla touha: dáti život svůj za pravdu boží. Stará moje ruka sotva zdvihá cep, a přece již ve třech bitvách máchal jsem jím v řadě nejprvnější. Meče a střely nepřátel jako by se vyhýbaly mé šedivé hlavě; ni krůpěj krve neprocedil jsem dosud za víru svou. Však nyní praví mi vnitřní hlas, že uzřím boj ze všech nejstrašnější a že vněm konečně najdu slavnou smrt za kalich a zákon Páně!"

On ten konec přijde - a nebude to žádná sranda...
.         Citroen C5/III Exclusive, auto s guľama
Colt Diamondback + Remington + Government + CZ 27

Proč mají včely med? Protože mají královnu
Kdyby měly presidenta, maj akorát hovno...

petrklm

No právě... základ je ta původní cena bez DPH. Třeba ke zboží z dovozu za 10,- Kč zaplatíš 2,- Kč DPH. Ale když se doveze a prodá za 12,- Kč, už zaplatíš na DPH 2,40 Kč. A ten čtyřicetník navíc jde do státní kasy, ne? Navíc je jasný, že nezdraží jen dovozový zboží, třeba už jen proto, že zdraží nafta...
Lincoln Town Car Executive 2001 - V8, 4,6l

Even The Way May Be A Target

Krtek

Já to teda nečet ale jak chce kdo zvedat "základ" DPH ? Vždyť DPH se počítá z celý ceny produktu. U mně je to DCH (dań z celý hodnoty)

petrklm

Něco k žhavé současnosti: http://neviditelnypes.lidovky.cz/ekonomika-chudobou-k-bohatstvi-dm5-/p_ekonomika.aspx?c=A131110_181502_p_ekonomika_wag
Napadá mě, že tohle opatření ČNB nahrává především budoucí vládě (a také té, která nikdy nedostala důvěru, ale rozpočet na příští rok připravila...), protože se zvedla chuť rozhazovat peníze a zdroje se přece někde najít musí, ne?! Takže se nemusí zvyšovat DPH (která se snadno vybírá, že?), stačí, že se zvedne její základ... Nějak mě to sere, emigrovat nechci ale jiný řešení mě nenapadá.
Lincoln Town Car Executive 2001 - V8, 4,6l

Even The Way May Be A Target

Krtek

anonymní...
to mi připomíná muj první rok v práci. Jakožto seřizovač jsem měl na starosti pár lidí. Přišel za mnou jeden z nich, takovej hromotluk a celkem nasraně:
Krtku, ty jsi prej řikal že jsem debil ?!?!
(mně to šrotovalo páč to nebylo nereálný)
Tak jsem ho vykolejil když řikam: jo.
Zkoprněl (asi čekal výmluvy, já zase přezdržku) a povídá, tak... tak už to neřikej. A odešel. Já asi den před tim jedný pipině odkejval že je nějak slabomyslnej či co když to o něm řikala ona a ona mu to pak vykecá.

Ladik

Citace: ferinom kdy October 24, 2013, 09:04:17 AM
co sledujem svoje okolie, tak vacsina ludi by sa najradsej pridala k dalsej revolucii. len uz by nebola nezna. :) a musela by byt anonymna.

anonymna?
akoze sa boja povedat nieco nahlas?
no to su frajeri, u pivka kktske reci a vonku tiisko aby ma niekto nepocul

Jerry.Gunman

Citace: ferinom kdy October 24, 2013, 09:04:17 AM
co sledujem svoje okolie, tak vacsina ludi by sa najradsej pridala k dalsej revolucii. len uz by nebola nezna. :) a musela by byt anonymna.

On to Karel Kryl tvrdil dobře, když říkal, že za revoluce cinkají hilzny a ne klíče...
.         Citroen C5/III Exclusive, auto s guľama
Colt Diamondback + Remington + Government + CZ 27

Proč mají včely med? Protože mají královnu
Kdyby měly presidenta, maj akorát hovno...

ferinom

co sledujem svoje okolie, tak vacsina ludi by sa najradsej pridala k dalsej revolucii. len uz by nebola nezna. :) a musela by byt anonymna.

Jerry.Gunman

.         Citroen C5/III Exclusive, auto s guľama
Colt Diamondback + Remington + Government + CZ 27

Proč mají včely med? Protože mají královnu
Kdyby měly presidenta, maj akorát hovno...


fido

petrklm: ja jsem si ten zdroj z IMF precetl. A zkusenost z poslednich let mi napovida, ze vse, co se navrhne "to by byla jedna z moznosti", se nasledne zatahne do "verejne diskuze",
kde se to chvili omila, az to zdomacni, kazdy uz to vnima jako "joo, o tom uz se mluvi dlouho" a pak se to najednou zavede. Takze uz jen to, ze se to vytahlo na stul a navic se to uz
jednou "uspesne" pouzilo na Kypru, mi pripada dostatecne alarmujici.
  Jinak o blistech si myslim svoje, nesnasim je a je to komunisticka zumpa (absolutni vrchol je jejich redaktor Čulík, ultra-levicovy multikulti-hujer), nicmene smutnym faktem je, ze pokud se clovek chce dostat ke zpravam, o kterych se radeji v mainstreamu vubec nemluvi, tak musi lovit ve znacne obskurnich "opozicnich" zdrojich. Podobnost s poslouchanim sumici a chrchlajici Svobodne Evropy za komousu, ciste nahodna...




petrklm

2 fido:
Předávám komentář mýho známýho, kterej asi nemá co dělat (ooo, jak mu závidím...) a zárověň umí anglicky:
No jo, blisty... typická kvalitní novinařina. Dal jsem si tu práci, abych kliknul na ten odkaz a prošel ten mega dlouhej dokument, abych našel tu zmínku o kapitálový dani. Za prvé, IMF nic nenavrhuje - ten článek je z časopisu IMF Fiscal Monitor a řeší se v něm možnosti, jak změnami zdanění zvýšit daňový výnos. To o jednorázový dani je poznámka na konci, která popisuje teoretickou možnost zavýst jednorázovou daň, jaký by to mělo efekty a jaký by to mělo nevýhody. To o těch 10% není návrh, ale prostá informace, že kdyby to mělo dostat dluhy na předkrizovou úroveň, musela by ta daň bejt asi desetiprocentní.

Bohužel chtít od "novinářů" na Britskejch Listech, aby uměli číst anglicky, je asi příliš odvážný... :(

Lincoln Town Car Executive 2001 - V8, 4,6l

Even The Way May Be A Target

Krtek

No, koukam že na vyřizování hypotéky je pravej čas. I když před těma zmrdama asi těžko obhájim že si půjčuju ale zároveň nechávam v bance rezervu abych moh kdyžtak pár let v klidu splácet.  :WTF:

fido

October 14, 2013, 09:43:39 AM #216 Last Edit: October 14, 2013, 09:48:56 AM by fido
Tak si pripravte srajtofle, panove, banksteri potrebujou dalsi papirove poukazky do kasina  *785*

Mezinárodní měnový fond navrhuje řešit stále se zhoršující stav veřejných financí v mnoha zemích zavedením jednorázové rovné 10% daně na osobní úspory a bohatství. Taková daň by měla být uvalena "než bude možno se jí vyhnout", a pokud budou lidé věřit, že se tento krok nikdy nebude opakovat, nemělo by to změnit jejich chování, protože daň bude považována za "spravedlivou", domnívá se MMF. - http://blisty.cz/art/70473.html#sthash.Y3RScw9D.dpuf

fido

vtipne ;) u prevzatych clanku/zprav/uvah je vcelku irelevantni, jestli je vydava komous z Novinek, nebo
pravicovy ekonom (  *974* ) Kalousek.