Tak co s barákem ?

Založil Krtek, April 17, 2013, 11:58:36 AM

« předchozí - další »

0 uživatelé a 3 Hosté prohlíží toto téma.

Krtek

Kotec už netřeba. Dvůr a zahrada jsou oplocený. A stejně už teď sama lítá celý dny venku tady u bytovky.

Lihobaron

pjenkny, akurvat nikde nevidim mrize nebo aspon zeleznou klec pro PeZeta  ;D

atnarfus

Hezký. Jak už je to v téhle fázi, tak je to radost.

Krtek

Topení roztahaný (samosebně hlavice jsem ještě ani nepořídil asi vezmu to nejlevnější a až se zabydlíme uvidim jestli vyhovujou nebo chci něco extra), místnosti nahozený a krom obýváku všude vyštukovaný na čisto a sádrokarton je na stropech. Jediný co ještě neni skoro vůbec je předsíň. Ta je jenom na hrubo první vrstva.Teď nám dorazili koupelnu a začali kuchyň. Dlaždičky na zemi už maji a truhlář začal dělat linku.

jb

Tak zatim asi vyjde levneji, natahat za 50t elektriku po celem baraku.
Kdyz jsem se o tom dozvedel Ja, tak to bylo u nas jeste v plenkach tzn pred 10-12lety a stalo to kapku vic nez obyc draty.

Ale pro me osobne dnesni architektonicke navrhy domu me nic nerikaji, je to neosobni uvnitr a tak samo na me pusobi tyto vselijake elektronicke vymozenosti...
Ja radsi krb /ne na plyn/ a okna ktera jdou otevirat...

Nicmene jako zajimavost, co vsechno lze, je ten chytry dum zajimavy ..









brano

Uz som ticho. Kludne nech si kazdy stahuje zasuvky, vypinace a programuje termostaty v byte kolko chce. 

FPT

no já bych k tomu jenom podotknul, že to, že to zrovna VY nepotřebujete, ještě neznamená, že se to nikomu jinýmu nehodí.
--O-o-O--

bibo

jo zlatá klasika pokud se dobře navrhne tak se nic přesouvat nemusí ale pokud někdo chce vypínač mít každej den jinde tak pak to chápu ti vyfotim jak vypadá rozvaděč u toho genialniho baráku  to je 2m na 1m  relátek a kokotin

FPT

když tam je tolik kokotin, že se to nedá ovládat, pak je to špatně navržený a zrealizovaný.

a přesouvat hlavně vypínače. zásuvky ideálně taky, ale to je komplikovanější (ne, že by to nešlo).
--O-o-O--

brano

Ako sorry, tolko kokotin sa ovladat ani neda. A co chces robit,0? Posuvat vypinace a zasuvky?

FPT

chytrej dům se nedělá kvůli úspoře, ale kvůli komfortu. a pokud si někdo udělá systém tak, že ho neumí ovládat, pak to není chyba systému, žejo.

mně na klasickým systému vadí hlavně to, že je všechno napevno. zásuvky, vypínače, světla - předělat cokoliv je strašnej vopruz.
--O-o-O--

atnarfus

Regulaci musíš používat s rozumem. Když barák opouštíš na několik hodin, tak opravdu snižování teploty nemá smysl. Když doma nebudeš několik dní, tak to samozřejmě smysl má.

Jestli kotel jede naplno a v obytné místnosti není ani 21st, tak je něco špatně. Můj barák má 30cm zdi, které ve větších mrazech promrzají skrz a i tak mi to kotel vyhřeje naprosto snadno. Teď začínám pracovat na izolaci a už uvažuji co udělám s topením. 30kW kotel na to bude nesmyslně silný.

Krtek

Začínáte mně normálně lámat že nějak regulovat topení je zbytečnost.... Ale zase myslim že když je barák jako cedník a všechno teplo uteče tak je dobrý topit jenom když je člověk doma. Když naši kdysi zkolabovali a nemohli chodit do sklepa, jel plynovej kotel prakticky pořád naplno :-( Na termostatu bylo nastaveno asi 21 stupňů a nikdy to na ně nevylezlo ani v obýváku.

petrklm

To je stará topenářská pravda, monohokrát odzkoušená - nejlevněj vychází topení na stabilní teplotu. Snižováním se neušetří, spíš naopak. Loznici, kde mám rád chladno, řeším tak, že je tam topení vypnutý a holt zavírám dveře, no...
Lincoln Town Car Executive 2001 - V8, 4,6l

Even The Way May Be A Target

Ladik

O to co snizite teplotu, pokud je to vice st. o to vice to,pak musi kotel dohnat, svagr v noci snizoval na 15st, rano cely barak kosa, pak to vzdal a dnes tvrdi, ze protopi stejne neli mene, ja to neresim, mam bezdratovy nastaveny na furt, tak kdyz uz neco, vemu sebou treba do garaze, vsude jinde to hlavice na vice st. nepusti a v garazi topi,

brano

Tak tak, ako fanda elektroniky uz som z tohto vyrastol, clovek nadrbe do "chytreho domu" stotisice aby akoze usetril par drobnych. Teraz som videl peknu instalaciu, rozvadzac v baraku skrina 2.2x2m narvana elektronikou, zalozne aku na tu elektroniku... Proste blbost. A ked som chcel zaznut svetlo vo vinoteke tak majitel marne hladal ovladac a potom nastartoval pocitac aby zistil ze to nevie zapnut. Ja radsej vstanem a tuknem do vypinaca. Tak isto si zaluzie zdvihnem sam kedy chcem. A to hranie sa s termostatmi tiez neriesim, kerim ked treba a tak ako mam rad.

Lihobaron

Citace: atnarfus kdy April 10, 2014, 10:56:28 PM
Zastavena plocha 170 m2. Steny 30cm skvarobeton. Kdyz na par hodin stahnu teplotu, tak to pak stejne jednorazove protopi to co jsem usetril. Samozrejme - cim mensi rozdil teplot, tim mensi ztraty, ale v praxi se nejake dva-tri stupne neprojevi.
Snizeni teploty na nekolik hodin se proste na spotrebe plynu neprojevilo. Porovnaval jsem napriklad spotrebu v pracovnich dnech a o vikendu.
Pak uz jsem udrzoval konstantni teplotu a na rocni spotrebe to nebylo poznat.

presne k tomuhle sem dosel taky..

FPT

Jablotron dělá moc hezký věci teď nově, sice to není úplně 100% to, co píšeš, ale mohlo by tě to zajímat.
--O-o-O--

Krtek

Citace: petrklm kdy April 10, 2014, 09:28:40 PM
Spíš v obejváku? V ložnici mám kolem 15 (na chalupě i 13), v obejváku tak 22... podle mne to termostatická hlavice řeší dokonale. Ale chápu tě, taky si rád s takovejma věcma hraju :)

Asi máš recht. U nás ty termohlavice, co máme, asi moc nefungujou. Vlastně ty bakelitový kolečka už nejdou na radiátorech ani otáčet takže každej radiátor topí furt naplno. Oni to teda asi vlastně termohlavice nejsou :-) A jsem zvyklej mít ve všech místnostech zhruba stejnou teplotu. Ve dne teplo a v noci míň teplo. Vzbouzet se do 15 stupňů, to jsem zažil naposledy v baráku, když máti nedošla po ránu zatopit a byla tuhá zima. Běžně máme krom vchodovek a záchoda otevřenej celej byt ať se člověk nezdržuje dveřma.
Ale do baráku to na nový topení chci navěsit.

atnarfus

Zastavena plocha 170 m2. Steny 30cm skvarobeton. Kdyz na par hodin stahnu teplotu, tak to pak stejne jednorazove protopi to co jsem usetril. Samozrejme - cim mensi rozdil teplot, tim mensi ztraty, ale v praxi se nejake dva-tri stupne neprojevi.
Snizeni teploty na nekolik hodin se proste na spotrebe plynu neprojevilo. Porovnaval jsem napriklad spotrebu v pracovnich dnech a o vikendu.
Pak uz jsem udrzoval konstantni teplotu a na rocni spotrebe to nebylo poznat.

fido

Citace: atnarfus kdy April 10, 2014, 06:14:17 PM
A nakonec to jednu zimu zkusíš neřešit a zjistíš že to kvedlání s teplotou o dva stupně k ničemu nevede.
Snižovat teplotu má smysl, když tam nejsi delší dobu. Snížit teplotu na osm hodin co jsi v práci neušetří nic.
Mám sice programovatelný termostat, ale mám nastavenou jednu teplotu a vůbec to neřeším. V ložnici jsem si nižší teplotu nastavil termostatickou hlavicí.

Jak velky mas barak? V byte 100m2 to je teda sakra znat, jestli se pres den, kdy jsme v praci, topi, nebo ne. V noci mame
teplotu o 3 stupne nizsi, kdyz jsme v praci tak taky. Protoze je to 100let stary cihlovy barak s tlustyma zdma, ma slusnou
tepelnou setrvacnost a na udrzovani teploty kotel spina jen obcas. Rozdil ve spotrebe je znacny.


petrklm

Citace: Krtek kdy April 10, 2014, 06:19:10 PM
Dovolil bych si nesouhlasit. Na spaní mi stačí 18-20 stupňů a přez den pod 21 nesnesem. Smažit se v hice v noci nejde a mrznout přes den taky ne.
Spíš v obejváku? V ložnici mám kolem 15 (na chalupě i 13), v obejváku tak 22... podle mne to termostatická hlavice řeší dokonale. Ale chápu tě, taky si rád s takovejma věcma hraju :)
Lincoln Town Car Executive 2001 - V8, 4,6l

Even The Way May Be A Target

Krtek

Koukam tohle je slušnej začátek... akorát kdyby to ovládalo termostat na kotel a né jenom hlavice na radiátorech.

http://www.conrad.cz/konfigurator-termostatickych-hlavic-eq-3-max-cube-lan-gateway.k560896

Krtek

Dovolil bych si nesouhlasit. Na spaní mi stačí 18-20 stupňů a přez den pod 21 nesnesem. Smažit se v hice v noci nejde a mrznout přes den taky ne.

atnarfus

A nakonec to jednu zimu zkusíš neřešit a zjistíš že to kvedlání s teplotou o dva stupně k ničemu nevede.
Snižovat teplotu má smysl, když tam nejsi delší dobu. Snížit teplotu na osm hodin co jsi v práci neušetří nic.
Mám sice programovatelný termostat, ale mám nastavenou jednu teplotu a vůbec to neřeším. V ložnici jsem si nižší teplotu nastavil termostatickou hlavicí.

Krtek

V bytovce teď máme samozřejmě programovatelnej termostat a v baráku byl taky na plynovej kotel. Akorát se s nim netopilo. Jenže to "programování" mně dost vytáčí. Snad jsou ty novější pohodlenější ale nastavit jdou jenom 2 teploty den / noc. Pak se to nastavuje po celých hodinách což je pro měn málo. Máme tam asi 6 přednastavených programů ze kterých nevyužijeme ani jeden :-( Má to jedinej plně programovatelnej na celej tejden. Ale je děsnej vopruz klikat den - noc - teplota nahoru - teplota dolu... Jakmile se sekneš, promačkáváš celej den znova. Proto si řikam že mít k tomu kabel k počítači, nemělo by se to prodražit o víc než pár stovek. I kdyby tisícovka tak bych to obětoval. Nebo přez wifinu. to je jedno. A v kompu mít třeba 3 profily na celej tejden podle toho jak se střídáme na směny. Takhel jsem dřív programoval každou neděli večer celej tejden dopředu. A dopadlo to tak že topíme celej den 7-21h. Taky by bylo dobrý mít tam další 1-2 teploty (takže celkem 3-4).
Tome co si představuješ pod pojmem "chytrá elektrika" ?

FPT

Jako že to může být i levnější než normálně, když se o tom přemýšlí?
--O-o-O--

jb

tam bude asi jediny duvod a to cena :)

FPT

Já bych teda programovatelnej termostat pořídil, ale programovat to přes počítač mi přijde zbytečný, pokud je to jenom tahle jedna věc. A hlavně, když už člověk staví nebo rekonstruuje, nevidím důvod, proč neudělat celou elektriku chytrou, to je pak něco jinýho.
--O-o-O--

fido

Citace: atnarfus kdy April 09, 2014, 09:31:11 PM
Termostat bych si koupil obyčejný s kolečkem. Celé to komplikované programování je stejně na nic.

To moc nesouhlasim. Koupili jsme kdysi davno docela jednoduchy programator (dokonce ceske vyroby), natukali
do nej v pracovnich dnech hodiny, kdy jsme v praci, aby jen temperoval, vecer topil, v cas, kdy obvykle
chodime do postele, aby zase ubral, o vikendech aby topil dele, protoze chodime pozdeji spat a hlavne,
kdyz jedeme na dovolenou, tak natukame za kolik dni prijedem a vracime se do vyhrateho bytu, pricemz
to mezitim jen temperuje... Uz prvni rok to prineslo citelnou usporu, odhadem 20% nakladu na plyn
a to ani nemluvim o pohodli, kdyz na to musime rucne sahat jen zcela vyjimecne.



atnarfus

Termostat bych si koupil obyčejný s kolečkem. Celé to komplikované programování je stejně na nic.
Když už jsi u toho drátování, tak husí krky bych si po celém baráku roztahal. Dělal jsem to ségře, když stavěli. Nechal jsem vyrobit plechovou bednu jako na el. rozvaděč a než jsme betonovali podlahy, tak jsme z toho rozvaděče dotáhli na každou stěnu jeden krk. Teď není problém kamkoli dostat koax na televizi, nebo UTP k počitači.

FPT

jo, někde něco, kouknu se ti.
--O-o-O--

Krtek

A máš nějakej odkáz ? Já asi neumim googlit nebo jsem nic nenašel. Jde mi jenom o ten termostat připojitelnej k PC. Né o celý drátování a hadicování baráku, to jsem i našel.

FPT

Existuje, je to novej a rychle se rozvíjející byznys.
--O-o-O--

Krtek

Aktuálně řešim topení. Samosebně bude programovatelnej termostat na plynovej kotel. Netušíte někdo jestli existuje takováhle věc kterou napíchnu na počítač a naprogramuju si to pohodlně na kompu ? Nemyslim nějaký programátory a flashovače EEPROM a podobně. Prostě propojim termostat kabelem nebo wifi a na PC vidim primitivně od kdy do kdy to na kolik stupňů topí. Udělat si různý profily na různý režimy týden atd. Jinak mně zaujaly celkem tyhle hlavice kdyby to neklaplo na PC programování:

http://www.conrad.cz/programovatelna-termostaticka-hlavice-eq-3-l.k559559?utm_source=newsletter&utm_campaign=NWL_140409_top15&utm_content=559559&spMailingID=45580500&spUserID=NTIxMTk4ODE0ODkS1&spJobID=421049556&spReportId=NDIxMDQ5NTU2S0

Krtek

no a stropy jsou taky ve 3 úrovních výšky :D Sádroš to srovná

jb

aha, tak podlahy jsou ruzne, ja myslel, ze odskakuje strop z nejakeho duvodu.


Krtek

Jak mam chápat v tomhle případě pojem různé světlé výšky ? Prostě podlaha je v každý místnosti jinak vysoká. Jaký patro by to mělo kde mít ? Má to pod půlkou sklep a nad celym je půda.

Vejít bysme se tam měli, proto ani neplánujeme žádný podkroví.

jb

hele proc tam jsou tak ruzne svetle vysky ? to nema vsude patro ?

jinak mista vklidu pro rodinku

Jerry.Gunman

Tož hezky Ti to roste, bratře Slovane  - blahopřeji!
.         Citroen C5/III Exclusive, auto s guľama
Colt Diamondback + Remington + Government + CZ 27

Proč mají včely med? Protože mají královnu
Kdyby měly presidenta, maj akorát hovno...

Krtek

March 06, 2014, 12:48:33 PM #133 Last Edit: March 06, 2014, 12:51:11 PM by Krtek
Další várka, tentokrát introš:
Výklenky v kuchyni. Byly by škoda nechat uprostřed baráku 75 cm obvodovou zeď bez využití

Chodba, kdysi kuchyň

Ložnice, ještě s původníma dveřma na balkon

Obývák, taky ještě původní okna

Kuchyňě, kdysi veranda s novými okny a dveřma

Předsíň a vchodový dveře

Krtek

Aha koukam poslední fotky byly z první fáze bourání. Proberu a něco sem nadhodim. Prozatim je první vrstva podlah ve 2 místnostech, skoro hotová elektrika, na hrubo nahozená ložnice a zbytek tak nějak potlučenej rabickou. A vlastně to nejdůležitější - už jsou všechny dveře a okna předělaný tam kde maji bejt.