Česko - Slovensko po dvaceti letech

Založil FPT, January 17, 2013, 12:47:06 PM

« předchozí - další »

0 uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

jb

Citace: FPT kdy January 17, 2013, 07:37:02 PM
mimochodem, slyšel jsem zajímavej názor, že největší chybou bylo zrušení krajů. protože kdyby tenkrát kraje zůstaly a povýšil se jejich status, tak bychom tu měli místo česko-slovenska dvaceti (nebo kolika) člennou federaci, která by měla šanci na zachování.
no chyba byla zruseni okresu... a pritom porad se toto cleneni zachovava a muj nazor je, ze cela reforma verejne spravy skonci tam, kde pred 13lety zacala zrizenim krajskych uradu a zrusenim okresu... u znovu zavedeni toho, co fungovalo a jako obyvkle se nahradilo za tezke penize paskvilem.... a ja souhlasim vyjimecne s krtkem... mestske staty idealni reseni.. a ne toto trapne "spravedlive" prerozdelovani vybranych penez... nevim proc by praha, brno, ostrava mely mit 3krat vetsi prijem na obcana, nez male obce.. na tento dotaz zaznela odpoved /samozrejme az pri zaverecnem rautu, ne na oficialni casti/ ze ty mesta jsou tak predluzene, ze by proste jinak zkrachovala a to si nikdo nevezme na triko... a cim vetsi mesto, tim vetis bordel a prostor pro ruzne opencard, dopravni podniky, cyklostezky, cisticky apod.. tady kdyby prisel nekdo jako kalousek a zkousel tady neco takove, tak nedojde vporadku domu... kdyby nekdo zproneveril penize lidi vedle kterych zije.. to by fakt nepozil bez uhony dlouho.. a tak to ma byt... lidi se maji znat osobne a pak ta kontrola funguje kapku jinak...
me potkaji lidi v obchode o vikendu a nezajima nikoho, ze nejsem v praci... proste zacnou se bavit a u toho i resit, co maji na srdci a ja je neposlu nekam jako urednik nekde na magistratu, protoze to jsou i sousedi... atd atd
Ja jsem pro mestske staty... ty dokazou reagovat na specificke problemy a potreby te konkretni oblasti apod.

Lihobaron


Jerry.Gunman

Citace: atnarfus kdy January 18, 2013, 08:08:33 PM
To že mi v Bratislavě řekli, že pro čehůny tovar nemají, to se mi stalo už za totáče. Na pitomce narazíš kdekoli. Ještě v devadesátém osmém mi v Trenčíně nechtěli prodat dálniční známku.

Koneckonců letos mne nechtěli obsloužit v Táboře v hospodě. Putika v době oběda prázdná a pingl dělal že nás nevidí. Asi čekal autobus japonců. To fakt není o vztazích národů.

Pmatuju si, že jsem si tam koupil tentoť "Časopis" - kdyby se autoři nebrali tak vážně, mohla to být dobrá satira na národovce
http://www.webareal.sk/antikvariatbooks/eshop/1-1-KNIHY-Books/33-2-Vypredaj-0-33/5/363-Casopis-23-55
.         Citroen C5/III Exclusive, auto s guľama
Colt Diamondback + Remington + Government + CZ 27

Proč mají včely med? Protože mají královnu
Kdyby měly presidenta, maj akorát hovno...

atnarfus

To že mi v Bratislavě řekli, že pro čehůny tovar nemají, to se mi stalo už za totáče. Na pitomce narazíš kdekoli. Ještě v devadesátém osmém mi v Trenčíně nechtěli prodat dálniční známku.

Koneckonců letos mne nechtěli obsloužit v Táboře v hospodě. Putika v době oběda prázdná a pingl dělal že nás nevidí. Asi čekal autobus japonců. To fakt není o vztazích národů.

Jerry.Gunman

(1) V tu dobu asi nebyla jiná možnost. Lidi se tehdy (ostatně jako obvykle) nechali zblbnout hrstkou vychcaných politických parchantů, z nichž každý chtěl mít raději větší koryto v menším státě, nežli menší koryto ve státě větším. Na začátku zimy 1991 jsem byl pár dní za spolužákem v Blavě. Ráno jsem si skočil do mlíkárny na rohu pro mlíko a pár rohlíků - a kredenciózní paňmáma, co stála za pultem, mne utřela jak mušinec z předního skla s tím, že "MLÍKO nemáme, máme iba mliečko, pre našich, pre Slovákov".

(2) Bylo mi z toho smutno a trapně tehdy - a je mi tak dosud

(3) Sloučení by jistě mělo mnoho výhod, obzvláště tehdy, pokud by se mohly znovu blíže integrovat země "kulturního okruhu jablečného štrůdlu"  -  tj. Rakousko, Česko, Slovensko, Maďarsko, část Polska a severní státy bévalé Jugoslívie - Slovinsko, Chorvatsko, Bosna a Hercegovina. Prostě zásady geopolitiky fungují stále a mezi Ruskem a Nemeckem musí vzniknout (a dříve či později se tak stane) předěl a vyvažujcí síla

(4) My i my (bo se furt považuju za čechoslováka) jsme na tom prodělali
.         Citroen C5/III Exclusive, auto s guľama
Colt Diamondback + Remington + Government + CZ 27

Proč mají včely med? Protože mají královnu
Kdyby měly presidenta, maj akorát hovno...

Krtek

No čobolové si tak pomohli že nám je sem valej agentůry do fabrik plnejma dobytčákama :-( BMS

Ladik

Citace: atnarfus kdy January 17, 2013, 09:00:55 PM
1. Jsem rád, že jsme dva samostatné státy. Každý si může řešit své problémy a nemusí se stále hledat nějaký kompromis.
2. Tehdy jsem souhlasil s rozdělením a dodnes se můj názor nezměnil.
3. Žádné výhody mne nenapadají.
4. Rozdělení se se snad podařilo docela rovnoprávně. Češi si pomohli tím, že si urvali z mezinárodního pohledu následnictví Československa (znak, vlajka, předvolačka, hlavní město...)

Nenapadá mne žádný jiný stát, kde by i přes několik desetiletí spolužití nedošlo k promíchání populace i majetku. Československo bylo opravdu dost zajímavé tím, že minimum čechů žilo na slovensku, nebo tam něco vlastnilo, stejně tak naopak. Většinou si říkám, jestli vůbec něco jako Československo existovalo jinak než na papíře. Já osobně jsem se nikdy necítil být čechoslovákem.

by ses divil kolik je u nás a bylo slováků
sám mám v naší tříčlenné rodině vlastně jeden a půl slováka ;-)

atnarfus

To bylo tak v Praze. Tady na venkově jsme měli víc černochů ze spřátelených rozvojových zemí, než slováků a to nepřeháním.

petrklm

2 atnarfus: v týhle souvislosti mi nedá, abych nezopakoval starej vtip: Moraváci jsou vlastně Slováci, co se cestou do Prahy tak vožrali, že nemohli jít dál... Slováků v Čechách byto "neurekom", už jenom proto, že platilo pravidlo, že ve federálních vládních funkcích (a i na všech ministerstvech), pokud šéfoval Slovák, první nižší funkce byl Čech - a obráceně. Dokonce to mělo i ofiko název, ale to už si nepamatuju. Platilo to i pro parlament.
Lincoln Town Car Executive 2001 - V8, 4,6l

Even The Way May Be A Target

Gogo

Tak nějak Petře, pokud by to takhle bylo, asi by jsme na tom vydělali obojí...
Otec žába, dítě žába....to jsou dneska věci...

atnarfus

1. Jsem rád, že jsme dva samostatné státy. Každý si může řešit své problémy a nemusí se stále hledat nějaký kompromis.
2. Tehdy jsem souhlasil s rozdělením a dodnes se můj názor nezměnil.
3. Žádné výhody mne nenapadají.
4. Rozdělení se se snad podařilo docela rovnoprávně. Češi si pomohli tím, že si urvali z mezinárodního pohledu následnictví Československa (znak, vlajka, předvolačka, hlavní město...)

Nenapadá mne žádný jiný stát, kde by i přes několik desetiletí spolužití nedošlo k promíchání populace i majetku. Československo bylo opravdu dost zajímavé tím, že minimum čechů žilo na slovensku, nebo tam něco vlastnilo, stejně tak naopak. Většinou si říkám, jestli vůbec něco jako Československo existovalo jinak než na papíře. Já osobně jsem se nikdy necítil být čechoslovákem.

bibo

prostě já je i po rozdělení beru jak sousedy a né jak nějakej pleps polsko německo a to co kolem je

petrklm

Nezapomeň, že Česko i Slovensko mělo svojí vládu, svůj parlament, ministerstva... a Slováci navíc (nechci se jich nějak dotknout, to bylo jen politikum...) svoje "špecifiká". Mě taky nevadilo bejt v jednom státě, i dneska tam jezdím rád a mám tam i příbuzný (tedy Maďary, ale co už kolem Komárna čekat...). Ale moc dobře si pamatuju, jak ve federálním parlamentě všechno končilo na vzájemnejch rozporech - politiků, ne tzv. obyčejnejch lidí. Proto jsem nakonec rád, že k rozdělení došlo. Každej má svůj píseček a na tom si dělá svůj bordel. Samozřejmě, krásný by bylo, kdyby tu vzniklo něco na způsob švýcarský federace, i když jen dvoučlenný. Ale bohužel...



Lincoln Town Car Executive 2001 - V8, 4,6l

Even The Way May Be A Target

bibo

naštěstí tomu nerozumim a vubec by mě nevadilo bejt v jednom státě se slovákama aspon by na obou stranách ubylo zloděju ve vládě  hlavní město bych dal brno to je uprostřed a byl by pokoj pražáci by utřeli nos stejně jak ta vesnice hradec u Pardubic  :)

Jerry.Gunman

Citace: petrklm kdy January 17, 2013, 07:43:11 PM
Názor to je zajímavej, protože v tom případě bychom skoro všichni byli členy nějaký vlády a nebo parlamentu. Jen nevím, kdo by na nás vydělával ???

Vidíš, to mi vlastně docvaklo až terazky - věrchuška chce, aby na ni občané vydělávali - a občané by se na ni taky nejraději vydělali :D :P
.         Citroen C5/III Exclusive, auto s guľama
Colt Diamondback + Remington + Government + CZ 27

Proč mají včely med? Protože mají královnu
Kdyby měly presidenta, maj akorát hovno...

petrklm

Názor to je zajímavej, protože v tom případě bychom skoro všichni byli členy nějaký vlády a nebo parlamentu. Jen nevím, kdo by na nás vydělával ???
Lincoln Town Car Executive 2001 - V8, 4,6l

Even The Way May Be A Target

FPT

mimochodem, slyšel jsem zajímavej názor, že největší chybou bylo zrušení krajů. protože kdyby tenkrát kraje zůstaly a povýšil se jejich status, tak bychom tu měli místo česko-slovenska dvaceti (nebo kolika) člennou federaci, která by měla šanci na zachování.
--O-o-O--

ferinom

1) momentalne si myslim, ze je to dobre tak ako to je
2) myslim, ze som rozmyslal rovnako t.j. lepsie to ukoncit skor ako trpiet "ako v manzelstve". Ale malo sa o tom rozhodnut v referendum a nemal o tom rozhodnut uzky okruh "politikov"
3) spajat sa momentalne myslim ze nema zmysle a ani vyhody by neboli. ked vidim ako sa vedia "dohodnut" nase a vase strany v parlamentoch, tak spolu by to bol raz taky bordel s vacsim poctom dovodov a urazok
4) hlavne na tom zarobilo na tom par vyvolenych, ale obycajny clovek by bol na tom plus minus rovnako. akurat my na felvideku by sme mali viac medaili v hokeji :D

Gogo

No ono možná čím menší subjekt, tím méně náročná samospráva a průhlednější hospodaření, také schopnost reagovat na změny na trhu jdou lépe malým než gigantům....konec s dotacema a ono se to časem zase vše narovná a bude fungovat podle nějakých přírodních zákonů- bez dotací, regulací, politiky....
Otec žába, dítě žába....to jsou dneska věci...

Krtek


Gogo

No to asi jooo, on to byl slepenec a jak jsem psal výše, my nejsme schopní se domluvit na vládní a poslanecké úrovni ani češi a moraváci :-)
A pojďme ještě dál ani češi a češi a moraváci a moraváci.....ale možná je to tak všude.
Otec žába, dítě žába....to jsou dneska věci...

FPT

pojďme klidně dál do historie...

ale ok, vyjádřil jsem se špatně. z historickýho hlediska dává německo mnohem větší smysl než československo.
--O-o-O--

Gogo

Přijde na to Tome, co je pro Tebe historicky-:-)) Německo a Prusko teda historicky jeden stát nebyli!!!
Otec žába, dítě žába....to jsou dneska věci...

FPT

--O-o-O--

T-Diesel

no ale vy plantate pate pres devate takze z teho bude gulas

FPT

z hrušek a jablek se nevaří guláš, ale džem (:
--O-o-O--

T-Diesel

hosi vy varite jakysi gulas z hrusek a jablk

Krtek

Souhlasim s Tomem i Gogem :-) Ale pokaždý s něčim jinym :-)

FPT

ale to je přece klasický příhraničí. mohl bych ti najít spoustu příkladů, jak to funguje na šumavě s německem, sestra pracuje v nějaký takový organizaci pro přeshraniční spolupráci.

němci byli v situaci, že z nich byl uměle vytrženej stát, kterej tam historicky patřil. československo byl opak, to uměle vzniknul stát, kterej nikdy neexistoval.
--O-o-O--

Gogo

v čem v jiné situaci?? že se díky spojení na 15 let úplně zastavili v rozvoji??
No podle Tebe to možná nefungovalo, podle jiných zase jo :-) Tady je cca 30 fabrik, které jedou se slovenskem 50/50 a to nemluvím o lyžařském středisku, které zůstalo v česku, ale není tam z čr cesta :-)))
Otec žába, dítě žába....to jsou dneska věci...

FPT

prej ministáty... co se počtu obyvatel týče, doporučuju se podívat třeba na rakousko, švýcarsko, dánsko, norsko, švécko, finsko... to jsou taky ministáty?

oslabenou pozici bychom podle mě měli právě v soustátí, který nikdy nebylo perspektivní.

německo bylo v úplně jiný situaci.
--O-o-O--

Gogo

Dovolím si oponovat s názorem, že jsme na tom vydělali... Myslím, že na tom dlohodobě prodělávají a prodělají obě strany!!
Máme oslabenou pozici -jsme holt dva ministáty...
Dokázali jsme oboustanně neschopnost soužití s kýmkoli.

Proč se Němci spojovali, když to jednu stranu  stálo více něž bilion marek?
V téhle logice bylo přece rozumější zůstat Německo a Prusko.....
Z lidského hlediska, žiju poblíž hranic-takže názory 50:50 čr-sr: byla to blbost a hlavně o to šlo jen politikům, kteří chtěli více korýtek a důvod bylo malicherné hašteření.
Ale v podstatě je to jedno, my se tady obstojně žereme od té doby sami mezi sebou :-(
Otec žába, dítě žába....to jsou dneska věci...

FPT

teraz? stejná, byli bychom dávno dva samostatný státy. češi a slováci nikdy ve společným státě nežili, nemáme společnou historii, každej stát řeší jiný problémy.
--O-o-O--

Romanius

zaujímalo by ma, ako by bola situacia teraz, keby sme sa vtedy nerozdelili.

FPT

u bodu 3 je v závorce schválně slovo hypoteticky. jinak co se mě týče:

1) Beru to jako jediné možné řešení.
2) Byl jsem proti, ale byl jsem mladej a blbej. Dneska chápu, že nebyla jiná možnost, a že vůbec nešlo o Klause a Mečiara. Vlastně jsem se dostal do té fáze, že vůbec nechápu, jak mohl někdo dopustit vznik něčeho takovýho, jako bylo Československo. Jediná moje výtka k tomu je to, že tam podle mě začal ten trend, že Ústava je cár papíru, kterej se může měnit podle libosti. Ovoce toho sklízíme dodnes.
3) Přemýšlel jsem nad tím dost a nepřijde mi, že by v současné době sloučení obou států přineslo nějaké výhody.
4) Podle mě na tom rozdělení výrazně vydělaly obě strany. Ale blbce jsme si rozdělili stejně.
--O-o-O--

elpidio

1) Nejlepší (jediné) možné řešení.
2) Obzvláště po Pomlčkové válce už aby to bylo. Neprošel, zůstal stejný.
3) Nevidím pro sloučení důvod. Myslím, že současný stav je jediný možný způsob přátelského sousedství.
4) Nemyslím si, že by na rozdělení některá ze stran vydělala víc než druhá.
Ne, hádejte, mám Rujánu.

Krtek

1) Rozchodem jsme rozhodně nic neposrali. Podle mně to dopadlo asi jak nejlíp mohlo v tehdejší situaci. Vždycky jsem tak nějak hrdej když slyšim zpívat Chinaski o tom naposled a poprvé :-)
2) Byl jsem proti rozvratu republiky a trvam an tom do teď. Jestli byl ale někdo (z normálních lidí) pro tak bych ho chtěl vidět. Já v tý době zaznamenal max. jednu asi zmanipulovanou akci kde nějaká píča vyřvávala v TV že "nechceme slováky". Jinak jsem nic takovýho nezaznamenal a beru to doteď jako boj Havla, Klause a Mečiara o koryta. Silvestr 92 byl muj nejsmutnější v životě a klidně přiznam že jsem šel po přípitku spát s brekem za rozpad republiky.

3) sloučení vidim jako Tonda - nereálný. na to máme moc paňáků který nechtěj od koryt. Pochopitelně že větší stát je vždycky silnější a u takhle příbuzných národů je skoro nelogický mít 2 státy.

4) Myslim že vyělala kapku ČR. Nevim jak jsme Slovensko dotovali atd. Ale stačí porovnat životní úroveň v SK a v ČR dneska. Obojí se někam hnulo, každý kapku jinak ale u nás je mylsim líp.

Celkem mně zaráží že nikoho po 45tym netrápila ztráta Podkarpatský Rusi a dneska se o tom nemluví.

petrklm

Přidal bych
5) Největší počet druhů kraslic na světě :)
To není nic proti Slovákům, jen jsem si vzpomněl na skoro rok starou zprávu televize JOJ *1025* *1025*
Lincoln Town Car Executive 2001 - V8, 4,6l

Even The Way May Be A Target

T-Diesel

ja ziju primo na hranici

1) myslim si, ze je vcilka vetsi klid, slovaci nemozu nadavat na prahu, cehuni nemozu nadavat na slovaky ze jich dotujeme
2) tehdy sem mel este malo roku tak mi souvislosti nedocvakavaly tolik, tehda byly jine zaujmy
3) opetovne slouceni je dneska asi nerealne
4) v konecnem vysledku to vyslo asi nastejno, nam ostalo vic vagonu, jim ostaly vysoke tatry

Romanius

1. vždy som bol proti rozdeleniu a to že sme teraz dva samostatné štáty beriem ako protizákonný čin
2. tehdy vid bod 1.
3. vdaka tolko nenávidenej eu sme sa takmer spojili, skor tak občiansky, kultúrne. politicky a hospodársky sa ešte každý hráme na vlastnom piesočku
4. toto je vec, ktorú možeme obkecávať pri pive, ale to je tak asi všetko. viac ako rozdelenie postihlo oba tieto štáty vyčíňanie porevolučnej vlády, ked sa z výroby vojenskej techniky stali nefunkčné fabriky

FPT

Tak já do toho teda šlápnu, když se k tomu nikdo nemáte  *875*

Letos tomu je dvacet let, co jsme slavnostně rozdělili Československo. Zajímá mě váš názor na několik věcí:

1) Co si teď myslíte o tom, že jsme dva samostatné státy?
2) Co jste si o tom mysleli tehdy, prošel váš názor nějakým vývojem?
3) Mělo by opětovné sloučení nějaké výhody? (hypoteticky)
4) Vydělala na rozdělení jedna strana, nebo byly obě "postiženy" tak nějak nastejno?

Nechci vyvolávat flame, ale vzhledem k tomu, že jsme tady docela různorodá parta, zajímaly by mě vaše názory  *775*
--O-o-O--