Domácí vaření piva

Založil FPT, May 14, 2013, 02:17:26 PM

« předchozí - další »

0 uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

elpidio

Ne, hádejte, mám Rujánu.

FPT

Bublá to. Snad teda, požádal jsem otce, ať to hlídá a nějak se na mě vykašlal. Pravděpodobně se k tomu dostanu až o víkendu, tak jsem zvědav, jestli to bude použitelný.
--O-o-O--

fido

tak nenapinej, uz to bubla? Ochutnaval jsi? Budes merit hustomerem, nebo se spolehnes jen na chutove bunky a zbytkovy cukr, jako ja? :)

FPT

no to je jasný, že to ještě nebude k pití, ale už to bude pivo (:
--O-o-O--

fido

Citace: FPT kdy July 21, 2013, 01:23:15 PM
tak teď nás čeká 5-10 dní napětí aneb zrození Botičského Drápala.

to si to malujes moc jednoduse ;) Dulezite je lezeni, coz mam vyzkousene, ze na reprezentativni
pitelnost to chce jeste aspon 2-3tydny, po 2 mesicich uz je to do velka dobrota. Ale zapomel jsem
vzorek ve sklepe pres 5 mesicu a to byla teprve dokonalost :) Nejzdlouhavejsi jsou teda prvni
pokusne varky, pak uz se vyplati varit prubezne a mit vzdy ve sklepe nekolik lezicich vzorku.


FPT

tak teď nás čeká 5-10 dní napětí aneb zrození Botičského Drápala.
--O-o-O--

fido

good luck :) Poradne desinfikuj a nezapomen na muj trik s tycovy mixerem, uvidis, jak se kvaseni pekne rychle rozjede (samozrejme kvasnice pridavat az PO promichani, jinak bys je rozsekal ;) )

FPT

V neděli jdeme na to, můžete se přijet podívat, kdo budete chtít (:
--O-o-O--

FPT

Tak objednáno, příští týden budu vařit (:
--O-o-O--

FPT

oukej, takže objednám tu sadu, udělám to jenom z toho a další várku budeme řešit.
--O-o-O--

fido

v podstate mas vse potrebne, když to udelas jen z toho vytazku. Dostanes silnejsi a chutove plnejsi pivo, jen o neco drazsi. Levnejsi varianta je tzv. surogace,
tedy, ze das polovicni davku sladového vytazku a dokrmis to maltozou - http://vyrobtesipivo.cz/maltoza-svetla-1kg-p21 ja to tak bezne delam a pivo je
super i tak. Priste to chci zkusit jen z vytazku, abych mel srovnani. Klidne si kup i tu maltozu a az budu doma, napisu ti davkovani. Z hlavy to nevim.

FPT

mám ve sklepě 12-13°. a k tomu mr. sládkovi už nepotřebuju nic?
--O-o-O--

fido

July 09, 2013, 08:18:40 PM #27 Last Edit: July 09, 2013, 08:20:33 PM by fido
Citace: FPT kdy July 09, 2013, 11:13:20 AM
tak jinak:

co tohle? http://www.mr-sladek.cz/uvod?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=225&category_id=6
potřebuju k tomu ještě něco?

a co tohle? http://vyrobtesipivo.cz/sada-cesky-lezak-p34

Jo, naradi je OK a ta sada Cesky lezak od Mr Sladek je proverena. Varil jsem z ni 3x. Pokud mas ve sklepe tak do 12-13'C, tak vem spodni kvasnice (jinak svrchni). IIRC jsi rikal, ze teplotu na to mas. Typ kvasnic mam vyzkouseni Saflager suseny. Tak sup s tim do hrnce a pak do sklepa ;)


elpidio

Jé, já už myslel, že se bude chlubit jakou uvařil dobrotu a on ještě ani nezakoupil...
Ne, hádejte, mám Rujánu.

FPT

--O-o-O--

FPT

--O-o-O--

fido

Citace: FPT kdy June 02, 2013, 01:47:15 PM
Tak si asi koupím tu sadu: http://domacimikropivovary.cz/e-obchod/pivovary/top
Co k tomu ještě potřebuju?

Mas tam vsechno, takze uz jen suroviny - Sladovy vytazek a kvasnice. Ta maltoza je jen na
surogaci (prikrmeni pro zvyseni obsahu alkoholu), pripadne se da pouzivat lzicka na lahev
pro sekundarni kvaseni misto fermentacnich dropsu, ktery jsou drahy.


elpidio

V té sadě je snad všechno co potřebuješ. Ten můj spolužák měl, myslím, tu prostřední sadu a něco dokupoval. Ty bonbóny - fermentační drops budeš dokupovat určitě. Dává se jeden do půllitrové láhve po stočení. Ale asi to stejně objednáš až na druhou várku s jiným koncentrátem. Toto budou asi podobný sady.
Ne, hádejte, mám Rujánu.

FPT

--O-o-O--

fido

Mozna by to bylo spis lepsi jako varna, i to ma stylove barvu medeneho kotle a zdroj tepla by mohl obstarat osmivalec  *886*

petrklm

Ha, omlouvám se všem, kterým to narušilo metabolizmus  *974*
Lincoln Town Car Executive 2001 - V8, 4,6l

Even The Way May Be A Target

fido

Jo, to je pekna kvasna nadoba. V tom by se dalo udelat klidne 10 hektolitru piva naraz. Jen bych mel strach, aby mi tam okynkama nenapadal
nejaky bordel a nenakazil mi kvasnice.

petrklm

Pro potěšení oka přidám ještě jednoho Buicka, '64 Wildcat:
http://i43.tinypic.com/4uvptv.jpg
Lincoln Town Car Executive 2001 - V8, 4,6l

Even The Way May Be A Target

petrklm

Hm, koukám, že ten Mládek měl pravdu :)
Lincoln Town Car Executive 2001 - V8, 4,6l

Even The Way May Be A Target

FPT

--O-o-O--

petrklm

Tedy, já pracující důchodce a tolik času nemám, abych si mohl dovolit takovej luxus, jako je domácí vaření piva. Jak to sakra děláte?
Lincoln Town Car Executive 2001 - V8, 4,6l

Even The Way May Be A Target

fido

:) ja myslim, ze jestli na to ma clovek chvilku casu a pozitivni vztah k pivu, tak to nejsou vyhozeny penize,
i kdyz si uvaris jen obcas. Jako uplne tim nahradit kupovany pivo, aby si to clovek daval ke kazdy veceri a
o vikendu k obedu, to to neni. Musite pocitat s tim ze vetsinu varky rozdate, abyste se pochlubili a potesili
se pozitivnima reakcema :D A ze to z vas budou znami tahat, jakmile jim date ochutnat, to je vec jista.
Cenove by se to i celkem vyplatilo, myslim, ze me vyjde pullitr asi na 10kc.

  Jinak jen pro predstavu, varku mam udelanou tak za 1,5 hodiny i s umytim hrncu, stoceny to je za hodinu
i s umytim kvasny nadoby (to je potreba hned, jinak se z toho line za par dni pekelny smrad ). Ale prave
proto, ze varka o 10/20/30 litrech je temer stejne pracna, tak chci koupit vetsi nadobu, abych mohl mene
pracovat a vic konzumovat :D

elpidio

Sakra, že já si ho objednám taky...
Ne, hádejte, mám Rujánu.

FPT

--O-o-O--

fido

JJ, sterilizace je zaklad, jinak se to nakazi divokyma kvasnicema, nebo necim, co ty kvasnice uplne zabije.
Kdyz uz to pak kvasi, tak maji ty spravne kvasnice takovou prevahu, ze uz se tam nic jineho neuchyti. Dulezity
je ten zacatek. Ja pouzivam oxi-pro, ale da se pry i savo, belidlo apod.

elpidio

Přesně tu sadu má ten spolužák. Hodně zdůrazňoval čistotu a sterilitu všeho co přijde s pivem do styku. Sterilizuje něčím na dětské láhve i plinky na který odkládá nejdřív žehlí. Dneska jsem objevil jedno zapomenutý pivo od něj co už mám někde od Vánoc. U té sady je dobré DVD. Někde ho mám taky. Ještě to zkoušel do  5l soudků, ale s tím přestal. Na dokvašení v láhvích má jednu ledničku. Po třech týdnech až měsíci dobrý, po třech měsících vynikající.
Ne, hádejte, mám Rujánu.

fido

Jo, to je v pohode. Ja jsem si koupil daleko vetsi pitomost - 10-litrovy Beermachine. Desny predrazeny kram.
Prvni mi pri tlakove zkousce explodoval, vymaloval dve mistnost, vyrazil mi dech a 2 dny jsem blbe slysel.
Druhymu jsem uz neveril a tlakovy uzaver jsem ani neutahoval, aby to uchazelo pod spuntem :)
Dneska ho pouzivam jen jako kvasnou nadobu a na konci kvaseni to z toho stocim. Americke beermixy
jsem zkusil 2 a zbytek jsem vyhodil.
Chci si taky koupit prave nejakou 20-30litrovou obyc plastovou nadobu. Ona ma tu vyhodu, ze je do ni
velka dira a muzes to behem kvaseni otevrit a sebrat deku, co ja udelat nemuzu. Prekvapive se
mi ale pivo jeste nikdy nezkazilo, i kdyz ocekavam, ze to kvalitu ovlivni.

FPT

--O-o-O--

fido

May 14, 2013, 07:56:45 PM #6 Last Edit: May 14, 2013, 08:05:31 PM by fido
FPT: doporucuju zacit se sladovym vytazkem a udelat si chmelovar. Dokazes kvalitu toho piva dost ovlivnit, mas z toho dobry
pocit, ze jsi aspon neco uvaril sam a vysledny pivo je nesrovnatelny s tim, co koupis v obchode. Muzu doporucit, co mam
overeny:
Sladovy koncentrat Mistr Sladek:
http://domacimikropivovary.cz/e-obchod/sladove-vytazky-0001/sladove-vytazky-tekute-0001/mistr-sladek/

Budto z plechovky uvaris cca 8-10litru piva, nebo to muzes prikrmit maltozou:
http://domacimikropivovary.cz/e-obchod/maltozy/sladovy-vytazek-suseny-1-kg--maltoza-znalec----svetly

Protoze i chmelovar s plnym objemem je docela problem, protoze to pak musis uchladit, tak delam to, ze
varim mensi objem, treba 3-5litru. Sladovy vytazek s vodou, 2x chmelim, pak zcedit do hrnce, hodit do drezu
s ledovou vodou (prisypavam led).  Po vychlazeni soupnu do kvasne nadoby, pridam zbytek vytazku, prisypu
maltozu, doleju vodu a ted prichazi muj zlepsovak, ze ktereho by se sladek zblaznil - rozmicham to tycovym mixerem! :)
Smes se krasne  provzdusni a kvasnice se rozjizdi velice rychle. Kvasnice pouzivam pro spodni kvaseni, ale ted pres leto
ti teplota v byte nedovoli, tak si vyber nejake pro svrchni kvaseni, ty, ktere ke konci zgelovati a sednou na dno, at se ti
to v tom neviri. kvasnice si pripravuju tak hodinu predem v prevareny vode
o 30'C. Zavru to a do 1,5dne uz to jede. Kvasi to tak 7-10dni. S hustomerem jsem se moc nesral, proste
si odtocim do panaka a podle chuti poznam, kolik zbyva cukru. Kdyz uz je skoro pryc, tak lahvuju
do 1,5l 2l i 0.5l flasek s porcelanovym uzaverem. Pouzivam potravinarskou hadici, abych plnil ode dna,
jinak to desne peni. Pridavam budto drops dextrozy, nebo lzicku maltozy na dokvaseni, zazatkuju,
3-4dny to necham doma v chladu (opet, v lete uz je to problem) a pak presunu do sklepa (nebo lednice).
Par neuspechu me naucilo, ze je dobry tlak z druhotneho kvaseni upoustet, protoze jinak z toho nekdy
byva sampus. Jednou mi to taky roztrhlo 2l sklenenou flasku, nastesti ve sklepe - srapnely byly po cely
sklepni koji :D Po 3 tydnech je z toho vynikajici pivo, ktere nikde nekoupis, takze to za to stoji. Protoze
je proces nedokonaly, byva chut nekdy trochu necelistva, ale mam vyzkousene, ze 3 mesice lezeni
udelaji z jakehokoliv piva bozsky zazitek.

Kdyz to budes zkouset, muzu jeste pridat nejake detaily.

Lihobaron

ja na to hodil bobek, je s tim sraniho a stejne udelas v nejlepsim pripade to, co si muzes koupit jako prumer.. to je uplne jako s tabakem.. kvalitu doma neudelas, at si kdo chce rika co chce..

bibo

jedinej co to tu měl nastudováno tak zidan  ale ten sem uš nechodí :)

FPT

Hm, to je zajímavý, zkusit nejdřív nějakou sadu.
--O-o-O--

elpidio

Spolužák vaří, ale zatím jen z koncetrátů. Má sadu odtud.  Stáčí to do lahví od Bernarda s víčkem co vypadá jako starý keramický. Zatím vše co jsem měl bylo dobrý. Posledně i kurevsky silný  pivo3
Ne, hádejte, mám Rujánu.

FPT

Máte s tím někdo zkušenosti? Chtěl bych se do toho pustit, asi až o prázdninách teda, tak jsem začal hledat info. Začal jsem tady: http://pivni.info/homebrewing/103-domaci-vareni-piva-aneb-jak-na-to.html
--O-o-O--